SCJP6 – o samym egzaminie …

Mam taką przypadłość, że książki techniczne czytam od deski do deski, gdyż już na wstępie można dowiedzieć się ciekawych rzeczy.

Tak też właśnie jest i w przypadku SCJP6 Study Guide. Na wstępie przedstawiane są postacie autorów oraz ekspertów, ale co ważniejsze opisywany jest również sam egzamin (jego przebieg oraz treść) … więc od meritum.

Egzamin odbywa się w jednym z centrów egzaminacyjnych (w Polsce do wyboru są centra w Warszawie, Gdańsku, Kielcach, Krakowie, Łodzi … id.; dokładną listę można zlaleść na stronie 2test.com). Sam egzamin składa się z 72 pytań, oraz trwa 210 minut. Pytania są dwojakiego rodzaju:
drag-and-drop (należy uzupełnić kod dostepnymi fragmentami ;)) (20-25%)
multi choice (wielokrotnego wyboru) (pozostała część pytań)
Jak można się domyślić, pytania są losowane. Cały egzamin przeprowadzany jest w formie elektronicznej (na windowsie (sic!)), wyniki znane są tuż po zakończeniu testu … gdyż odrazu są wyśetlane na ekranie (jak i wysyłane do SUN’a.

Ogólnie nie wolno nic ze soba wnosić ani wynosić. W centrum egzaminacyjnym  każdy przystępujący otrzymuje zestaw kartka/kartki + długopis (tutaj najeży ponoć zwrócić uwagę żeby długopis pisał ;)).

Ogólnie autorzy opisują ten egamin jako naj bardziej wymagający i prestiżowy w środowisku IT … hmm … ciekawe jak to jest odbierane w europie ;))

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *